Hako2024
Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
GARDA sp. z o.o. sp. k.

GARDA sp. z o.o. sp. k.

UNIA Spółka z o.o

UNIA Spółka z o.o

Poleć nas innym

Kleszcze - jak się przed nimi zabezpieczyć?
(2021-06-08)

Kleszczowe zapalenie mózgu to bardzo poważna choroba, o trudnym przebiegu, mogąca pozostawić po sobie trwałe uszkodzenia. Na szczęście można się przed nią ochronić, stosując wszelkie możliwe zabezpieczenia przed ugryzieniem kleszcza.

kleszcze.jpg

Dlaczego kleszcze są takie groźne?

Kleszcze są pajęczakami o czterech par odnóży i wielkości około 10-15 mm (choć zdarzają się też większe okazy nawet 30 mm). Jeżeli są najedzone, ich rozmiar może się zwiększyć nawet 200-krotnie. W czasie ugryzienia kleszcza pod skórę wprowadzane są substancje znieczulające, dlatego też dla zaatakowanego organizmu nie jest to wyczuwalne. Kleszcz wgryziony w ciało jest po prostu niewielkim czarnym, nieco odstającym punktem, wokół którego skóra jest dość mocno zaczerwieniona.

Sezonowa aktywność kleszczy zaczyna się w marcu/kwietniu (ich aktywność najczęściej kończy się w listopadzie), gdy temperatury w ciągu doby sięgają kilku stopni Celsjusza i jest jeszcze dość wilgotno. Od pierwszej chwili po przebudzeniu rozpoczynają poszukiwania swojego żywiciela. Kleszcze atakują zarówno ludzi jak i zwierzęta.

Jak się zabezpieczyć przed ugryzieniem kleszcza?

Choć na rynku dostępne są preparaty na kleszcze, to warto jednak podjąć się też innych sposobów zmniejszających ryzyko ugryzienia. Pajęczaki te bytują najczęściej w wysokiej trawie, w chwastach oraz krzewach na spodniej stronie liści. Warto pamiętać o tym, że kleszcze nie wspinają się na wysokości większe niż 1-1,5 m. Najbardziej aktywne są w porze porannej i wieczornej. W południe gdy świeci słońce, są mniej aktywne, co jednak nie oznacza, że nie mogą zaatakować o tej porze. Jeżeli kleszcz wyczuje żywiciela, wspina się w poszukiwaniu miejsca odsłoniętego, w którym skóra jest cienka i lepiej ukrwiona.

Ochrona przed kleszczami wymaga zastosowania odpowiedniej odzieży w miejscach, w których ryzyko ukąszenia jest największe. Przede wszystkim należy założyć długie spodnie i zakryte buty. Jeżeli pogoda na to pozwala, warto założyć również bluzę z długim rękawem. Po każdym powrocie do domu z miejsca, w którym występuje zwiększone ryzyko ugryzienia przez kleszcza, należy bardzo dokładnie sprawdzić skórę na całym ciele. Kleszcz, wgryzając się w ciało, tworzy na jego powierzchni niewielki czarny, wypukły punkt, wokół którego skóra jest zaczerwieniona. Warto pamiętać o tym, że kleszcze atakują nie tylko ludzi, ale również i zwierzęta, w związku z czym również i czworonożnych pupili należy dokładnie sprawdzić po powrocie ze spaceru. Nawet jeżeli dojdzie do ugryzienia przez kleszcza, szybka interwencja pozwoli uniknąć wielu przykrych konsekwencji konaku z pasożytem.

Preparaty na kleszcze - czym się kierować w ich wyborze?

Odpowiednia odzież w miejscach, w których ryzyko ugryzienia przez kleszcza i dokładne sprawdzanie ciała po spacerze to jednak nie wszystkie środki, jakie można zastosować, chroniąc się przed konsekwencjami wynikającymi z kontaktu z tym pasożytem. Środki na kleszcze na rynku występują w dużej ilości. Niestety nie wszystkie z nich są równie bezpieczne i skuteczne w użytku. Wiele z nich ma w sobie mnóstwo dodatków chemicznych, które nie tylko nie chronią odpowiednio, ale często bywają bardzo szkodliwe dla ludzkiego organizmu. Warto zatem zwrócić uwagę na naturalne środki ONE SHOT NATURAL. To produkty najwyższej jakości, pozbawione dodatków chemicznych, które działają niezwykle skutecznie.

Właściciele ogródków, którzy chcą spędzać w nich czas miło i bezpiecznie powinni zadbać o zastosowanie odpowiednich repelentów.

Są to opryski KILLER LIQUID, których skuteczność działania trwa nawet do 3 miesięcy (co w porównaniu z innymi podobnymi produktami jest wynikiem bardzo dobrym). Ponadto powstały na bazie składników, które działają odstraszająco na kleszcze, jednakże przy odpowiednio wykorzystanych opryskach w żaden sposób nie stanowią zagrożenia dla człowieka. Co ważne KILLER LIQUID odstrasza nie tylko kleszcze, ale również i komary, które bywają bardzo uciążliwe. Preparat tworzy wokół miejsca, w którym został zaaplikowany bezpieczną barierę ochronną.